Mojich 10 najzaujímavejších HEALTH odkazov a databáz v roku 2019

V tomto vianočnom vydaní vám ponúkam malý darček- odkazy na zaujímavé zdroje a databázy, ktoré vás môžu zaviesť k mnohým relevantným informáciam, pomôckam či dátam.

 

  1. Visualcapitalist.com ponúka úžasné infografiky, a to nielen z oblasti HEALTH. Skontrolujte, či to platilo na tento rok: The 10 Breakthrough Technologies That Will Define 2019.
  2. Na stránke https://www.grammarly.com/ so môžete zdarma skontrolovať angličtinu vo vašom článku či dokumente. A nielen to, skontroluje vám angličtinu aj v emailoch, Google docs, na Facebook a LinkedIn. Stránka ponúka asistenta na základe využitia umelej inteligencie. Platená verzia sa dá nainštalovať do Word-u či Outlook-u a je naozaj cenovo prístupná.
  3. https://www.findmecure.com/ je vynikajúca stránka pre pacientov, ktorí hľadajú klinické štúdie, do ktorých by sa mohli zapojiť. Kliknite si- nachádzajú sa tam aj slovenské klinické štúdie!
  4. UpToDate je hodnotná databáza pre lekárov, ktorým môže pomôcť v rozhodovaní ohľadom liečby pacienta. Táto databáza je spoplatnená, ale existuje aj jej voľná verzia, určená pre pacientov, ktorí sa chcú dozvedieť relevantné informácie o svojom ochorení či liečbe. Je lepšie hľadať na webe odpovede u odborníkov než u šarlatánov.
  5. Voľná databáza Microsoft Academic zahŕňa viac ako 229 miliónov vedeckých publikácií, samozrejme nielen v oblasti Health. Celkom užitočná alternatíva k plateným Web of Science či Scopus.
  6. Thalia (Text mining for Highlighting, Aggregating and Linking Information in Articles) je graficky veľmi jednoduchý sémantický vyhľadávací prostriedok, ktorý umožní preskúmať 27 miliónov publikácií z PubMed.
  7. McKinsey and Company vydala v lete zaujímavý report o biotech spoločnostiach, ktoré sú pevným základom pre rast a inovácie v Európe. Report sa dá stiahnúť oproti registrácii na stránke. Zaujímavé čítanie!
  8. Human Protein Atlas obsahuje také zaujímavé databázy ako tkanivový atlas, ponúkajúci expresiu génov na proteínovej a RNA úrovni v  normálnych ľudských tkanivách či patologický atlas, ktorý zas mapuje špecifickú expresiu génov v tkanivách z chorých orgánov. Nedávno bol HPA doplnený o Blood Atlas či Metabolic Atlas a množstvo informácií, ktoré je možno zadarmo získať z tejto stránky, je enormné. Stojí za preskúmanie!
  9. A samozrejme, nesmie chýbať jedna zaujímavá databáza od Google- https://toolbox.google.com/datasetsearch, kde môžete nájsť databázy na všetky možné spôsoby, aj tie voľné dostupné. Len treba zadať správne vyhľadávanie?
  10. A nakoniec, pre tých, ktorých to zaujíma, je tu Národný onkologický register Slovenskej republiky, pilotná verzia, ktorá sa ďalej dopĺňa. Stránka ponúka vizualizácie a okrem minulých dát tu nájdete aj odhady výskytu onkologických ochorení na Slovensku v budúcich rokoch. Porovnajte si situáciu na Slovensku so zahraničím!