Mojich 10 najzaujímavejších HEALTH odkazov a databáz v roku 2019
V tomto vianočnom vydaní vám ponúkam malý darček- odkazy na zaujímavé zdroje a databázy, ktoré vás môžu zaviesť k mnohým relevantným informáciam, pomôckam či dátam.
- Visualcapitalist.com ponúka úžasné infografiky, a to nielen z oblasti HEALTH. Skontrolujte, či to platilo na tento rok: The 10 Breakthrough Technologies That Will Define 2019.
- Na stránke https://www.grammarly.com/ so môžete zdarma skontrolovať angličtinu vo vašom článku či dokumente. A nielen to, skontroluje vám angličtinu aj v emailoch, Google docs, na Facebook a LinkedIn. Stránka ponúka asistenta na základe využitia umelej inteligencie. Platená verzia sa dá nainštalovať do Word-u či Outlook-u a je naozaj cenovo prístupná.
- https://www.findmecure.com/ je vynikajúca stránka pre pacientov, ktorí hľadajú klinické štúdie, do ktorých by sa mohli zapojiť. Kliknite si- nachádzajú sa tam aj slovenské klinické štúdie!
- UpToDate je hodnotná databáza pre lekárov, ktorým môže pomôcť v rozhodovaní ohľadom liečby pacienta. Táto databáza je spoplatnená, ale existuje aj jej voľná verzia, určená pre pacientov, ktorí sa chcú dozvedieť relevantné informácie o svojom ochorení či liečbe. Je lepšie hľadať na webe odpovede u odborníkov než u šarlatánov.
- Voľná databáza Microsoft Academic zahŕňa viac ako 229 miliónov vedeckých publikácií, samozrejme nielen v oblasti Health. Celkom užitočná alternatíva k plateným Web of Science či Scopus.
- Thalia (Text mining for Highlighting, Aggregating and Linking Information in Articles) je graficky veľmi jednoduchý sémantický vyhľadávací prostriedok, ktorý umožní preskúmať 27 miliónov publikácií z PubMed.
- McKinsey and Company vydala v lete zaujímavý report o biotech spoločnostiach, ktoré sú pevným základom pre rast a inovácie v Európe. Report sa dá stiahnúť oproti registrácii na stránke. Zaujímavé čítanie!
- Human Protein Atlas obsahuje také zaujímavé databázy ako tkanivový atlas, ponúkajúci expresiu génov na proteínovej a RNA úrovni v normálnych ľudských tkanivách či patologický atlas, ktorý zas mapuje špecifickú expresiu génov v tkanivách z chorých orgánov. Nedávno bol HPA doplnený o Blood Atlas či Metabolic Atlas a množstvo informácií, ktoré je možno zadarmo získať z tejto stránky, je enormné. Stojí za preskúmanie!
- A samozrejme, nesmie chýbať jedna zaujímavá databáza od Google- https://toolbox.google.com/datasetsearch, kde môžete nájsť databázy na všetky možné spôsoby, aj tie voľné dostupné. Len treba zadať správne vyhľadávanie?
- A nakoniec, pre tých, ktorých to zaujíma, je tu Národný onkologický register Slovenskej republiky, pilotná verzia, ktorá sa ďalej dopĺňa. Stránka ponúka vizualizácie a okrem minulých dát tu nájdete aj odhady výskytu onkologických ochorení na Slovensku v budúcich rokoch. Porovnajte si situáciu na Slovensku so zahraničím!