Štyri trendy v Health AI v 2019- 2. časť

Minulý týždeň som predstavila prvý trend v AI v oblasti Health v roku 2019, kde sme sa pozreli na výskum a vývoj liekov. Dnes sa pozrieme na veľké technologické firmy a ich aktivity.

Health AI je pravidelná rubrika venovaná technologickým inováciam v oblasti medicíny a life sciences. Partnerom obsahu je firma Cognexa, ktorá vyvíja špecializované softvérové riešenia, založené na technológii tzv. umelej inteligencie, aj pre organizácie v oblasti medicíny a life sciences. 

Veľké „technologické“ firmy a AI v medicíne v 2019

Už si zvykáme na to, že „big techs“ prenikajú do medicíny a pravdepodobne narušia bežné obchodné modely, procedúry či zapojenie pacientov. Aj keď stále hrozí, že jednoduché okopírovanie funkčných IT technológií do medicíny a zdravotnej starostlivosti narazí na prísne regulačné pravidlá a nebude fungovať, veľkí hráči si už uvedomili odlišnosť situácie.

Aplikácia, ktorá vám odporučí množstvo prejdených kilometrov za deň vás určite nezabije, pokiaľ len od vás nebude chcieť prejsť 100 a viac km a vy na to nie ste trénovaní. Algoritmus, ktorý vám určí, že vaše srdce je úplne v poriadku, vám môže spôsobiť problémy, ak máte v skutočnosti fibriláciu predsiení srdca a spoľahnete sa len na aplikáciu. Je teda jasné, že akékoľvek snahy o prienik aj AI technológií do medicíny, pokiaľ sa jedná hlavne o diagnostiku a vývoj lieku, musia byť podložené klinickým skúšaním a splnením celého radu regulačných podmienok. To všetko stojí nemalé peniaze, ľudské zdroje a čas. Big techs disponujú ako peniazmi tak aj ľudskými zdrojmi a to ich spolu s pokročilými AI a inými digitálnymi technológiami predurčuje k tomu, aby v tomto procese uspeli. Čas big techs už získali- všetky sa dlhodobo, niektoré od svojho založenia, umelej inteligencii venujú a vytvorili si značný náskok.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo 4 veľké technologické firmy urobili v roku 2019 v medicíne a použili pri tom AI.

Apple

V marci 2019 Apple zverejnil predbežné výsledky z Apple Heart Study, ktoré ukázali efektívnosť aplikácie, zberajúcej údaje z Apple Watch, v identifikácii nebezpečnej  predsieňovej fibrilácie srdca. V klinickej štúdii (clinicaltrials.gov, NCT03335800) sa zúčastnilo celkom pôsobivých vyše 419 000 ľudí. Treba podotknúť, že táto štúdia zahŕňala použitie Apple Watch série 1, 2 a 3 a aplikáciu na iPhone. Apple hodinky, ktoré už obsahovali vstavaný ECG, neboli súčasťou štúdie. Tá začala v roku 2017, keď tieto hodinky ešte neboli k dispozícii. Hodinky Apple 4. série, respektívne ich vstavaná ECG aplikácia, bola schválená americkou FDA ako zdravotnícka softwarová aplikácia, schopná rozoznať  fibriláciu predsiení srdca a nepravidelný srdcový rytmus.

Mimochodom, Apple má v registri klinických štúdií www.clinicaltrials.gov celkovo 8 štúdií, niektoré z nich ako Apple Women’s Health Study(NCT04196595) a Apple Heart & Movement Study (NCT04198194) začali práve v roku 2019.

Apple poskytlo klinickej komunite a pacientom aj iné nástroje- a to v oblasti klinických skúšaní. Mení sa spôsob, ako sa pacienti dostávajú do klinického skúšania a ako sa monitoruje ich zdravotný stav. Otvorené platformy ResearchKit a CareKit nie sú len záležitosťou roka 2019, lebo sú k dispozícii komunite už od roku 2015 a pomáhajú v klinických štúdiach od autismu cez Parkinsonovu chorobu.

Alphabet/Google/Verily/Calico

Google je ďaľšou veľkou technologickou spoločnosťou, ktorá sa veľmi zaujíma o použitie AI v medicíne. Nie je to samozrejme altruizmus, ktorý poháňa takú veľkú firmu ako Alphabet vstúpiť do medicíny. Je ťažké ignorovať trh, ktorý v USA predstavuje takmer jednu pätinu hrubého domáceho produktu. A kto, ak nie spoločnosť, ktorej prvé vedecké publikácie o AI boli publikované v roku jej založenia? Niektorí hovoria, že Google len predstieral, že je spoločnosťou vyhladávača a pritom bol od začiatku AI spoločnosťou? Kľúčové aktivity Alphabet-u v AI predstavujú v oblasti medicíny Verily a Calico. Verily používa AI v diagnostike, intervencie a iných oblastiach medicínskeho výskumu a vývoja.

Vo februári 2019 Google a Verily spustili v Indii skríningový program na identifikáciu ľudí s diabetickou retinopatiou a diabetickým makulárnym opuchom. Program je založený na automatickom algoritme strojového učenia, ktorý nepotrebuje interpretáciu diagnózy očným špecialistom. Mimochodom, algoritmus nedávno získal aj CE značku, ktorá je podmienkou na uvedenie diagnostickej zdravotníckej pomôcky na EU trh.

AI laboratórium firmy Alphabet- DeepMind- vyhralo v roku 2019 súťaž v rozoznávaní kritických bielkovinových štruktúr. Súťaž je vyhlasovaná od roku 1994. Štruktúra alebo 3-D usporiadanie bielkovín závisí od mnohých faktorov a určuje aj funkciu danej bielkoviny, kde napríklad mutácie môžu úplne zmeniť správanie molekuly. DeepMind porazila ľudských expertov. Aj keď sa možno zdá, že tento príklad nemá čo do činenia s medicínou, opak je pravdou. Nástroje na výskum a výskum samotný pomáhajú v konečnom dôsledku posunúť zdravotnú starostlivosť dopredu.

Jeden síce starší, ale veľmi informatívny článok o Alphabet/Google, AI a HEALTH nájdete na tejto linke.

Micosoft

Či už sa jedná o Healthcare NExT, AI Network for Healthcare, Projekt Empower MD či ďaľšie zaujímavé projekty v rámci Healthcare NexT, Microsoft rozhodne nechce zostať pozadu v použití AI v HEALTH oblasti.

V októbri 2019 Microsoft oznámil výskumnú spoluprácu so SilverCloud Health. V spoločnom projekte spoja sily AI a pokročilé strojové učenie Microsoftu a expertíza SilverCloud Health v oblasti duševného zdravia a skúseností z reálneho sveta.

V minulom roku tiež Microsoft oznámil, že spolu s SRL Diagnostics, najväčším poskytovateľom diagnostických služieb pre rádiológiu a patológiu v Indii, vyvinuli AI nástroj na detekciu rakoviny krčka maternice, ktorý dokáže spoľahlivo odhaliť zmeny vo vzorkách sterov. Aj keď existujú pokročilé metódy na skríning, zahŕňajúce použitie sofistikovaných automatických zariadení, nie všetky je možné použiť v Indii, ktorá patrí ku krajinám s najväčším výskytom rakoviny krčka maternice. Tá je mimochodom jedna z mála onkologických chorôb, ktorej sa dá vhodnou prevenciou a skríningom úspešne predchádzať.  Jednoduché riešenie v spojitosti s pokročilou AI technológiou tak môže zachrániť tisícky životov.

Veľmi zaujímavým počinom Microsoft-u je aj spolupráca aj spolupráca s Jackson laboratory (JAX) v oblasti genomiky. Táto spolupráca pokročila v roku 2019 ďalej a laboratórna verzia Clinical Knowledgebase (CKB) sa posunula na databázu, v ktorej môžu onkológovia vyhľadávať v publikovaných vedeckých a klinických článkoch a interpretovať komplexné sekvencie genetického materiálu pacienta. Strojové učenie je schopné označiť dôležité pasáže v medicínskych a výskumných dokumentoch, ktoré vnášajú nové pohľady na genetiku, lieky a odozvu pacienta. Umelá inteligencia tak pomáha človeku získať v krátkom čase nové informácie, ktoré by inak možno ani nenašiel, neidentifikoval alebo by mu to trvalo nesmierne dlho.

Tiež veľké farmaceutické firmy, o ktorých budem písať v nasledujúcom blogu, sa s Microsoftom spájali v roku 2019- napríklad AstraZeneca a Novartis.

Amazon

Pri Amazon-e som objavila v roku 2019 správičku ohľadom spolupráce Amazonu s Frontive Health, ktorá viedla k vytvoreniu smart platformy. Platforma je spojená s Echo-m, hlasovým asistentom Amazonu, využíva AI technológiu, a na základe kombinácie inštrukcií lekára, liečebných protokolov a zmien v životnom štýle pomáha pacientovi dodržiavať liečebný režim.